Ogólna charakterystyka

CHARAKTERYSTYKA GMINY

 

Gmina Wólka leży na Wyżynie Lubelskiej, na pograniczu Równin Świdnickiej ł.uszczowskiej oraz Płaskowyżu Nałęczowskiego i rozciąga się od lasu świdnickiego i Łuszczowa na wschodzie po Pliszczyn i Bystrzycę na zachodzie. Zajmuje powierzchnię 72,6 km2. Dogodne położenie Wólki w bezpośrednim sąsiedztwie Lublina i Świdnika oraz gmin: Mełgiew, Łęczna, Spiczyn i Niemce, przy drodze krajowej 82 Lublin -Włodawa i linii kolejowej Lublin-Łuków stanowi niewątpliwy atut tej podmiejskiej gminy, podobnie jak rozbudowana sieć dróg bitych do wszystkich 18 sołectw. Siedziba władz gminnych znajduje się zaledwie 4 km od centrum Lublina.

Wólka jest gminą rolniczą. Użytki rolne zajmują 5640ha 77,6 % powierzchni gminy, a lasy zaledwie 996ha 13,7%. Wśród gospodarstw aż 89,5 % ma obszar do 5 ha. Często dokonuje się tu podziałów na działki budowlane. Przeważa produkcja roślinna, najwięcej uprawia się pszenicy, jęczmienia i warzyw. Gmina produkuje bób, fasolkę szparagową, brokuły, kalafiory, brukselkę, selery, pory, marchew, pietruszkę i kapustę. Gleby są tutaj dobre: 65 % występuje w klasach II i III. Bliskość Lublina ułatwia zbyt produkcji rolnej. Wólka posiada wydajne ujęcia wody o bardzo dobrych parametrach. Do wykorzystania są pokłady kamienia wapiennego, piasku, a zwłaszcza zasoby gazu ziemnego w Rudniku i Świdniku Dużym. Rozpoczęto jego wydobycie i uzdatnianie.

 

a4047974505_m.jpgLudność gminy wynosi 7800 osób i stale jej przybywa za sprawą nowego osiedla "Borek". Lokalizację nowego osiedla mieszkaniowego w Turce, ustalono decyzją UG w Wólce w 1989 r. W 1992 r. rozpoczęto budowę infrastruktury technicznej, w 1997 r. oddano pierwszy dom wielorodzinny z 24 mieszkaniami, w 2001 r. było już 300 mieszkań w blokach, do 2003 r. sama Spółdzielnia Mieszkaniowa „Turka" oddała do użytku 7 budynków wielorodzinnych, a 3 developerzy. Przybywa domków jednorodzinnych, szybko wzrasta liczba ludności. Do połowy 2001 r. na osiedlu zameldowało się 180 osób, w 2003 r. było ich już 700, a za pięć lat ma tu mieszkać 6000 ludzi. Spore jest zainteresowanie mieszkaniami lokatorskimi budowanymi za preferencyjne kredyty z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego; w porównaniu z Lublinem ceny są konkurencyjne.

Osiedle „Borek" ma wiele zalet, warto tu zamieszkać. Bliskość lasu, pól i łąk w dolinie Bystrzycy, sprawia, że panuje tu sielska atmosfera, cisza i spokój. Stosuje się ogrzewanie gazowe, nie przewiduje lokalizacji zakładów produkcyjnych, tylko usługowych. Obszar wolnych działek pod budownictwo mieszkaniowe i usługi wynosi w 2003 r. ok. 16 ha. Planuje się rozmieszczenie punktów usługowych za piekarnią, na ulicy Wierzbowej i Bukowej. Ma tu powstać duży obiekt handlowy, apteka i poczta, a niedaleko rozpoczęto budowę przychodni. W przyszłości na osiedlu stanie przedszkole, szkoła i kościół.

 

a1694684449_m.jpg

 


Z wyjątkiem osiedla „Borek", gmina Wólka posiada dobrze rozwiniętą sieć placówek oświatowych . Działa tu 5 szkół podstawowych: w Łuszczowie, Pliszczynie, Turce, Świdniku Małym i Sobianowicach. Uczęszcza do nich 772 uczniów, a oprócz nich są jeszcze przedszkolaki. W gminie pracuje 85 nauczycieli. W Wólce, Turce i Świdniku Dużym powstały świetlice środowiskowe. Z księgozbioru biblioteki gminnej korzysta 1300 czytelników.

W 1999 r. rozpoczęło działalność Gimnazjum w Pliszczynie, do którego w 2003 r. uczęszcza 252 uczniów z całej gminy. Szkoła posiada pracownię komputerową z 14 stanowiskami i własną stronę internetową www.pliszgim.republika.pl. Dyrektor Józef Bąk uruchomił w 2002 r. stołówkę, e budowie znajduje się hala gimnastyczna, prężnie działa klub sportowy "Orzel".

 

Zestawienie liczby mieszkańców na 31.12.2010 r. 

 

Regionalny Program Operacyjny