Szlak Jana III Sobieskiego

30 listopada 2010 10:46 | Szlak Jana III Sobieskiego

Konferencja podsumowująca projekt „Szlak dziedzictwa Sobieskiego jako szansa współpracy transgranicznej wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy”

norway_grants_maly.jpgWsparcie udzielone przez Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego

Supported by a grant from Norway through the Norwegian Financial Mechanism

 

Konferencja podsumowująca projekt „Szlak dziedzictwa Sobieskiego jako szansa współpracy transgranicznej wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy”

 

 

W dniach 1-2 października 2010 r.  w Jakubowicach Murowanych (Gmina Wólka) odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Szlak dziedzictwa Sobieskiego jako szansa współpracy transgranicznej wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy”.

Na uroczystość przybyło ponad stu gości  w tym  przedstawiciele   pięciu gmin  biorących udział w projekcie, przedstawiciele Partnerów z Polski i Ukrainy, członkowie zespołu Think – Tank, liderzy projektu. Swoją obecnością zaszczycili  nas Mirosław Król – Starosta  Powiatowy, Piotr Franaszek -  Dyrektor ds. Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.

Gości  powitał Wójt Gminy Rybczewice – Mirosław Kwiatosz

 Następnie 50 podmiotów z Polski i Ukrainy podpisało  Akt Porozumienia  o wzajemnej współpracy transgranicznej organizowanej wokół dziedzictwa  Króla Jana III Sobieskiego.

W pierwszym Panelu Konferencyjnym goście wysłuchali m. in.  opowieści o historii miłosnej króla i Marysieńki, które zaprezentował Piotr Cichosz   z Gorzkowa,  Starosta Powiatowy – Mirosław Król  wykazywał związki Sobieskich z Gminą Rybczewice, zaś dr Janusz Smaza  opowiedział  o dziedzictwie Sobieskiego na Kresach Wschodnich,.

W drugim Panelu Konferencyjnym  Dr Magdalena Kuśmierczyk przedstawiła efekty pracy zespołu Think – Tank,  Dyrektor ds. Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie  - Piotr Franaszek opowiedział o miejscu pochodzenia i budowaniu tożsamości marki, zaś Katarzyna Sieńko przedstawiła prezentację nt „Marka Szlaku Jana III Sobieskiego  inwestycją w  rozwój społeczno – gospodarczy”.

Po bogatej merytorycznie konferencji  o godz. 19.00  rozpoczęła  się część artystyczna -  owiana tajemnicą …

Punktualnie o godz. 19.00 nastąpiło uroczyste „odpalenie” gry Szlak Sobieskiego. Prezentacji gry dokonali sami jej twórcy  Dominik i Sebastian Zielińscy „Studio Calaris” z Łodzi. Uruchomienie pierwszej w Polsce gry internetowej zrealizowanej przez Samorząd nastąpiło wśród braw i przy blasku fleszy.  Gra rozgrywa się na terenach autentycznych i dotyczy realiów jakie panowały tutaj w XVII wieku.  Zagraj z Królem na www.szlaksobieskiego.pl.

Rozpoczął się bankiet[…] Wysłuchano koncertu Dworu Lutni. Rozległy się fanfary królewskie i oczom gości ukazała się Para Królewska  Jan III Sobieski i Marysieńka. Król przemówił do zgromadzonych gości . Pojawili się wojowie inscenizujący pokaz  walki, emocji było wiele.  Uroczystość swoimi występami uświetniły również zespoły ludowe istniejące na Szlaku Sobieskiego, tj zespół ze Stryjno i Mełgwi. Nagle pojawili się kuglarze – żonglerzy zapraszając gości do wspólnej zabawy.

Całej imprezy pilnowali wciąż zakapturzeni Łotrzy. Po emocjach części artystycznej  goście zostali zaproszeni  na słodki poczęstunek,  którym był

tort z logo Szlaku Sobieskiego. Pierwsze kawałki kroili Jan III Sobieski i Marysieńka.

Na zakończenie odbył się pokaz  fireshow – taniec, połykacze  ognia.

Raz jeszcze wkroczyły zespoły  ludowe, a goście tańczyli i śpiewali razem z artystami.

         Sobotni dzień konferencji  rozpoczął się o godz.  9.30.  Lubomir Krawiec – Partner Projektu z Ukrainy opowiedział zgromadzonym o dziedzictwie historycznym Żółkwi po Janie III Sobieskim, Viktor Zaslavskyy opowiedział o współpracy dwóch obrońców chrześcijaństwa w kontekście wojen  tureckich,  tj. o Janie III Sobieskim i Iwanie Sirko, dr Krzysztof Gębura z zespołu Think – Tank zdradził legendy o królu w Polsce.

Przyszedł  również czas na podsumowanie dobrych praktyk,  które nabyliśmy podczas realizacji projektu. W ten sposób przypomnieliśmy sobie po krótce historię wszystkich wyjazdów jakich byliśmy uczestnikami podczas ostatniego roku m. in: Szlak Ikon nad rzeką San, podregion Gotania, Kraina Rumianku, Szlak zamków nad Loarą we Francji, Szlak Santiago de Compostella w Hiszpanii.

Projekt „Szlak dziedzictwa Sobieskiego jako szansa współpracy transgranicznej wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy” dobiega powoli  końca swej realizacji,  mamy nadzieję, że to dopiero początek szerokiej kampanii promocyjnej naszych gmin( Rybczewice, Mełgiew, Spiczyn, Wólka, Piaski), by pokazać jak u nas pięknie nie tylko krajobrazowo, ale również kulturowo.

Konferencja odbyła się pod patronatem medialnym Radia Lublin, Kuriera Lubelskiego, TVP Lublin przy wsparciu udzielonym przez Norwegię poprzez dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Do zobaczenia na Szlaku Sobieskiego…

 

 

Przeczytano: 894 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia:

Regionalny Program Operacyjny